Be[com]ing Dutch logo
Be[com]ing Dutch mainpage
Be[com]ing Dutch
Vanabbe Museum
Timeline
Introduction
Dictionary
Contact
  Site Map
Dutch

Eindhoven Caucus Weekend Public Programme

Here you are able to have a look at the programme that took place with all the according on-demand videos of the days.

 
Saturday 10th November


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00Day registration
11.00Introduction by Charles Esche and Annie Fletcher
11.20Conversation: Paul Scheffer, Louk Hagendoorn, Becoming Dutch in the Age of Global Democracy, moderator: Dick Douwes
13.15Break
14.00Panel with Igor Dobričić, Sudeep Dasgupta & Abdelkader Benali, moderator: Annie Fletcher
16.15Presentation by artist Wendelien van Oldenborgh, A Certain Brazilianess
17.00End of the day
 
Sunday 11th November


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00 Day registration
11.00 Introduction by Annie Fletcher
11.20 Panel: Shepherd Steiner, Dmitry Vilensky & Grant Watson
13.15 Break
14.00 Presentation by artist Mario Rizzi, Neighbours
16.15 Keynote speaker: Roger Buergel Beyond Identity and Difference, moderator: Charles Esche
17.00 End of the day
 
Saturday 17th November


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00Day registration
11.00Introduction by Annie Fletcher
11.20Panel with Tone Olaf Neilsen, Erden Kosova, Galit Eilat
13.15Break
14.00Presentation by artist Yael Bartana, Summer Camp
16.15 Keynote speaker: Homi Bhabha, On Global Ambivalence, moderator: Annie Fletcher
17.00End of the day
 
Sunday 18th November


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00 Day registration
11.00 Introduction by Charles Esche
11.20 Panel with: Shaheen Murali, Deborah Cherry and Galit Eilat
13.15 Break
14.00 Panel with Kitty Zijlmans, Nezha Haffou & John Clark, moderator: Annie Fletcher
16.15 Presentation by artist Ahmet ÷ğŁt, Significant Encounters
17.00 End of the day
 
Saturday 24th November


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00 Day registration
11.00 Introduction: Charles Esche
11.20 Keynote Speaker: Boris Groys, Religion as Medium, moderator: Annie Fletcher
13.15 Break
14.00 Panel with Els van der Plas, Annie Fletcher, Charles Esche & Sarah Pierce
16.15 Presentation by artist Artur émijewski, Them
17.00 Day registration
 
Sunday 25th November


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00 Day registration
11.00 Introduction by Annie Fletcher
11.20 Keynote speaker: Paul Gilroy, Multiculture and Conviviality in Postcolonial Europe, moderator: Annie Fletcher
13.15 Break
14.00 Panel with Kodwo Eshun & Anjalika Sagar & Bik van der Pol, moderator: Annie Fletcher
16.15 Presentation by artists Libia Castro & ”lafur ”lafsson, On Avant-garde Citizens and Recent Works
17.00 End of the day
 
Saturday 1st December


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00 Day registration
11.00 Introduction by Annie Fletcher
11.20 Keynote speaker: Chantal Mouffe, Agonistic Public Spaces and Democratic Politics, moderator: Gerald Raunig.
13.15 Break
14.00 Panel with Dick Pels, Rosi Braiditti & Vasif Kortun, moderator: Annie Fletcher
16.15 Presentation by Malu Halasa, Religion vs Facts on the Ground
17.00 End of the day
 
Sunday 2nd December


Event videos:
Link Part 1
Link Part 2
10.00 Day registration
11.00 Introduction: Charles Esche
11.20 Conversation: Kobena Mercer and Nikos Papastergiadis, Face and Facelessness and Place and Placelessness of the Other, moderator: Charles Esche
13.15 Break
14.00 Panel with Gerald Raunig, Charles Esche and Phil Collins
16.15 Presentation by artist Agung Kurniawan, You'll Never Walk Alone:How Art Activists Respond in the Age of Political (Art) Commodification?
17.00 End of the day
 
Thursday 6th December


Event video:
Link Play
19.00-21.00Keynote speaker: Gayatri Chakravorty Spivak, Alterglobalization and Conceptual Art